ceo

تب مدیر عاملی

چندی پیش در لینکداین پستی را دیدم که از تعداد بالای پروفایل های با عنوان مدیر عامل  این شرکت و آن شرکت شکوه داشت. قبل تر نیز مطالبی از این دست دیده بودم. در توئیتر نیز دوستی نوشته بود که با این همه مدیر عامل پس چه کسی کار ها را انجام می دهد. این سوالی بود که برای من هم پیش آمده و بر آن شدم تا کمی از این تب مدیر عملی برای شما بگویم از خوانده هایم و از آنچه که دیده و فهمیده ام.

اعتراف می کنم

اجازه دهید اعترافی کنم. من هم دچار این تب شده بودم . بیست و اندی ساله بودم که با چندی از دوستان شرکتی در حوزه پزشکی و تجارت الکترونیک تاسیس کردیم. من مدیر عامل بودم! و دوستم رئیس هیئت مدیره شده بود. خب یک از جاهایی که باید به روز می شد، قسمت پروفایل های شبکه اجتماعی با عنوان “مدیر عامل” بود. اما واقعیت گویای چیز دیگری بود. من همه کار می کردم جز مدیر عاملی و اساسا تعریف درستی از موقعیت مدیر اجرایی در ذهن نداشتم. تنها می دانستم این عنوانی شیک است و اگر استارت آپی راه انداخته ایم چه اشکالی دارد من مدیر عامل باشم و البته در ثبت شرکت هم هیمن نوشته شده بود.

مدیر عامل دقیقا کیست؟

اجازه دهید تا از بن هوروویتز یک از سرمایه گذاران برتر دره سیلیکون و کتاب فوق العاده او به نام  “سخت ترین نکات درباره سخت ترین چیز ها” یاد کنم. او مدیر عاملی را تنها ترین شغل دنیا می داند. مدیریت عامل یک عنوان شیک و مجلسی نیست که بتوان به راحتی آن را قبول کرد و انجام داد. بن هوروویتز در کتاب خود تجربه اش از مدیر عامل بودن را بسیار دقیق بیان می کند.
او توصیه‌‌‌‌‌‌ ی مهمی برای کار آفرینان بلقوه دارد: اگر دوست ندارید میان گزینه های وحشتناک مجبور به انتخاب باشید، مدیر عامل نشوید…. مدیر عاملی یک کار غیر ذاتی و غیر طبیعی است

خود من به عنوان شریک مؤسس بارها با شرکیم در شرایط سخت صحبت کرده و راهکارهایی را پیشنهاد داده ام و یا به تصمیمات او به عنوان مدیر عامل غر زده ام. اما او باید تنها تصمیم نهایی را می گرفت. این کار شهامت و اراده بالایی را نیاز دارد و من همیشه این قابلیت شهامت و اراده او را می ستایم.

اما اجازه دهید خلاصه ای از آنچه بن هوروویتز در کتاب خود برای شغل مدیر عاملی می نویسد را برای شما در اینجا کوتاه بیان کنم:

۱- مدیریت بر روح روان و کنترل ذهن خود به عنوان مدیر عامل

۲- توانایی تعریف یک تصویر و توانایی رسیدن به آن تصویر

۳- بلند پروازی درست

۴- طرح سازمان برای ایجاد ارتباطات مؤثر

۵- طراحی فرآیندها برای ایجاد ارتباط رسمی و ساختارمند

۶- جذب، استخدام، ترفیع

۷- برنامه ریزی آموزش ( خصوصا در شرکت های نوپا) و آموزش دادن به مدیران

۸- مدیریت عملکرد و ارایه بازخورد روشن و یکدست به کارمندان که مهارتی غیر عادی و سخت مدیریتی است

۹- برنامه ریزی و خلق فرهنگ سازمانی برای رضایت کارمندان، مشتریان و خلق محصول عالی

۱۰- آماده کردن شرکت برای گسترش و مقیاس پذیری

۱۱- همراه کردن افراد حتی در شرایطی که همه چیز در حال فرو ریختن است

۱۲- جانشین پروری

مدیر عامل بودن نیازمند گرفتن تصمیماتی است که احتمالا افرادی را ناراحت می کند یا شاید فرد را در جایگاه مدیر عام در شرایطی قرار می دهد که هزار بار آرزوی تمام شدن همه چیز را می کند. و اگر شما مدیر عامل و مؤسس شرکت نوپایی باشید این کار ها با تجربه های کم یا ناقص سخت و شاید طاقت فرسا می شود. در کار خودم نیز بارها دیده ام که مدیر عامل خصوصا در یک استارت آپ با چه چالش هایی روبرو شده که اراده و شهامت بالایی برای حل آنها نیاز بوده است.

آنچه گفته شد را جیم کالینز در کتاب از خوب به عالی خود در قسمت رهبری سطح پنجم بیان می کند:

تواضع فردی بی حد + اراده پروشور حرفه ای = رهبری سطح پنج که اراده تزلزل ناپزیر داشته و تواضعی تاثیر گذار دارند

چرا پروفایل ها پر از مدیر عامل است؟

داشتن عنوان چیزیست که برای بسیاری از افراد شیرین است و آن ها را از نظر جایگاه اجتماعی بالا می برد و روزگار امروز نیز رسیدن به این جایگاه را بنظر آسان تر کرده است. اگر فلان شخص مدیر عامل و مؤسس شده، چرا من نه. البته این ممکن است بد هم نباشد اگر واقعا بدانیم چه جایگاه و مسؤولیتی بر عهده گرفته می شود. به هر صورت می توان مطمئن بود که از یک عنوان تا جایگاه واقعی، راه سخت و پر فراز و نشیبی را می توان متصور بود.

یک نکته این که بن هوروویتز اشاره می کند که مدیر عامل ها مدیر عامل بدنیا نیامده اند و اینکار اکتسابی است. پس اگر در پروفایل شما عنوان مدیر عامل آمده است شما کار سختی را در پیش گرفته اید و البته باید مدیر عامل بودن را بیاموزید.

لطفا من را از نظرات خود بی بهره مگذارید.