بازاریابی در عصر دیجیتال

آدم های شهر با سرعت باورنکردنی در حال حرکت هستند. در پیاده رو ها، مترو، پشت فرمان و در مطب دکتر. و اکثر آنها یک ویژگی ظاهری منحصر  به فرد را دارند؛ آرام و کنجکاو  باگردنی خم شده با زاویه ۹۰ درجه و چشم هایی خیره به صفحه ای درخشنده. ورود شما را به عصر دیجیتال خوشآمد می گویم. عصری که اقتصاد آن به بازاریابی دیجیتالی وابسته است. عصری که آدمهای شهر بیلبورد ها را به دست فراموشی سپرده اند، به تبلیغات تلوزیونی و رادیو کمتر علاقه نشان می دهند و در سکوت کامل و خیره به صفحه درخشان، به فعالیت و مشارکت اجتماعی می پردازند. نکته ساده و مهم نهفته در این عصر، تمرکز چشم ها و توجه مشتریان به همان صفحه درخشان معروف است. صاحب نظران حوزه بازاریابی از این پدیده به عنوان فرهنک دیجیتال یاد می کنند و اشاره می شود که ذهنیت دیجیتال حکمفرما شده است. شرکت ها نیز با وقایع جدیدی روبرو هستند و مدیران برای پیروزی و موفقیت در عرصه جدید چاره ای جز انتخاب ذهنیت دیجیتال و اخذ تصمیمات استراتژیک در حوزه بازاریابی را ندارند.

 روپرت مرداک، سرمایه دار و صاحب رسانه استرالیایی-آمریکایی وضعیت کنونی جهان ما را اینگونه تعبیر می کند: “انسان عصر دیجیتال دیگر به یک ویراستار نامه نمی‌نویسد، او آنلاین شده و یک بلاگ راه می‌اندازد… آنچه که از آن بسیار بیم دارم آن است که چه میزان قادر خواهیم بود تا تغییرات فرهنگی‌ ایجاد کرده تا به تقاضای انسان نسل دیجیتال پاسخ دهیم”. شرکت‌ها در نقاط مختلف گیتی‌ در حال تغییر نگرش خود به دنیای بازاریابی هستند چرا که چارهٔ کار را در این احساس کرده اند. دیگر نسل یک طرفه بازاریابی و تبلیغ تغییر کرده است. انسان‌های با ذهن دیجیتال، تعامل را می‌‌پسندند. معاونت ارشد بازار یابی‌ جهانی‌ شرکت ادوبی، خانم آن لونس، دگرگونی در بازاریابی در دنیای امروز را این گونه توضیح می دهد: “ظرف مدت کوتاه چند سال، ما از صرف بودجه کم به افزایش ۷۴% در بودجه مارکتینگ در دنیای دیجیتال رسیده ایم… این نوع از دگرگونی چیزی بیشتر از تغییرات تاکتیکی است، شما باید به انسانها نشان دهید که این یک رویکرد درست است؛ این باید به یک فرهنگ تبدیل شود “.

Screen Shot 2016-05 img2
نگاه با لنز دیجیتال – برگرفته از کتاب Strategic Digital Marketing : Top Digital Experts Share the Formula for Tangible Returns on Your Marketing Investment

فرهنگ عامل مهمی‌ است که هر تحول و دگرگونی را تحت تاثیر قرار می دهد. در سازمان‌ها با رویکرد سنتی‌ دیدگاه‌ها محافظه کرانه است و بر تبلیغات انبوه تکیه دارد این درحالیست که رویکرد مشتریان و مصرف کنندگان متحول شده و آن‌ها خواهان آن هستند که از شبکه‌های اجتماعی به آنچه نیز دارند برساند. بلیر کریستی مدیر ارشد بازاریابی شرکت سیسکو این گونه می‌گوید: “مشتریان ما انتظار مشارکت و تعامل با شرکت سیسکو در زمان واقعی‌ و در لحظه را دارند. این به معنی‌ تحت تاثیر قرار گرفتن کل دپارتمان های سیسکو است؛ منابع انسانی‌، پشتیبانی‌، مالی و غیر؛ نه فقط تیم بازاریابی”. پس بطور خلاصه باید گفت، تیم‌های بازاریابی نیاز است تا با قبول تکنولوژی‌ها و ارزش‌های جدید تصمیمات استراتژیک در حوزه بازاریابی را مد نظر داشته باشند.

ترکیب نگاه دیجیتال در بازاریابی کار آسانی نیست چرا که ذهنیت ها، مدل‌ها و فرآیند هایی که دهه‌ها استفاده شده دچار تحول و دگرگونی اساسی‌ می شوند. اما باید بیاد داشت، برای این که این تحول مؤثر واقع شود، مشارکت تمامی‌ اعضای تیم فارغ از این که تا چه میزان با تکنولوژی‌ها آشنا هستند را جلب نمود.

این تغییر و دگرگونی دیجیتالی دنیایی را ساخته که از برند‌ها انتظار دارد بی‌نهایت صادق باشند، بطور کامل پاسخگوی مشتریان بوده و در محصول و سرویس خود شفاف عمل کنند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که نقش بازاریابان نیز تغییر کرده، گسترش یافت است و دیگر به تنهایی‌ در این حوزه فعالیت نمی کنند بلکه روابط عمومی، حوزه حقوقی، نیروهای فروش، مدیران ارشد و حتی تازه وارد‌های سازمان را نیز وارد فعالیت می کنند.

حال نگاه کوتاهی‌ داریم به آمار‌ها در حوزه بازاریابی:
۱. به طور متوسط، ٪۶۰ از زمان بازاریابان به فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال اختصاص دارد.

۲. ۶۲٪ از بازاریابان اعلام کرده اند، رسانه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۲ در کمپین‌های بازاریابی مهم تر شده اند.

۳. ۵۰% از شرکت‌ها از بازاریابی دیجیتال استفاده می کنند اما برنامه ای‌ برای آن ندارند.

۴. ۷۸% از شرکت‌ها اعلام کرده اند که در سال ۲۰۱۵ یک تیم رسانه‌های اجتماعی را بطور کامل به این کار اختصاص داده اند که ۱۱% بیشتر از سال ۲۰۱۲ است.

۵. بیشتر از یک سوم از مدیران ارشد بازار‌یابی اعلام کرده اند که ۷۵% یا بیشتر از بودجه خود را برای بازاریابی دیجیتال استفاده خواهند کرد.

Screen Shot 2016 -img 2
نسبت بودجه تبلیغات در رسانه های مختلف- برگرفته از کتاب Strategic Digital Marketing : Top Digital Experts Share the Formula for Tangible Returns on Your Marketing Investment

منابع:

۱٫ Greenberg, E., & Kates, A. (2014). Strategic digital marketing top digital experts share the formula for tangible returns on your marketing investment. New York, NY: McGraw-Hill Education.

۲٫ Kaufman, I., Horton, C., & Adkins, A. (2015). Digital marketing: Integrating strategy and tactics with values: A guidebook for executives, managers, and students. New York: Routledge, Taylor & Francis Group.

۳٫ http://www.smartinsights.com/internet-marketing-statistics/2015-digital-marketing-stats-the-good-the-bad-and-the-intriguing/

۴٫ http://www.hubspot.com/marketing-statistics

یک فکر در “بازاریابی در عصر دیجیتال”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.